علاقه مندی (0)
0
با ما تماس بگیرید
02188518747

لیست محصولات

×

Error

Filter page is not exist

شرکت اپل پردازنده های جدید Mac را از سال 2021 برای سریعترین پردازنده های Intel راه اندازی می کند

نویسنده: kian

 

 

اپل در حال برنامه ریزی برای معرفی سری پردازنده های جدید Mac از اوایل سال 2021 است که هدف آنها عملکرد بهتر از سریعترین Intel است.

مهندسان تراشه در کوپرتینو ، غول فناوری مستقر در کالیفرنیا در حال کار بر روی چندین جانشین تراشه سفارشی M1 ، اولین پردازنده اصلی Mac اپل هستند که در ماه نوامبر معرفی شد. اگر آنها انتظارات را برآورده کنند ، به گفته افراد آشنا با این موضوع که خواستار نام بردن از آنها نشدند ، به طور قابل توجهی از عملکرد جدیدترین ماشین های دارای تراشه اینتل فراتر خواهند رفت. سهام اینتل روز دوشنبه پس از انتشار خبر 2.9 درصد در نیویورک افت کرد.

تراشه M1 اپل در یک لپ تاپ جدید سطح ابتدایی MacBook Pro ، یک دسکتاپ Mac mini و جدید در سراسر MacBook Air رونمایی شد. سری بعدی تراشه های این شرکت که برای انتشار از اوایل بهار و بعداً در پاییز برنامه ریزی شده اند ، قرار است در نسخه های پیشرفته MacBook Pro ، هر دو دسکتاپ iMac سطح بالا و بعداً یک Mac جدید قرار گیرند.

دورنمای آینده نشان دهنده اعتماد به نفس اپل است که می تواند محصولات خود را بر اساس قدرت مهندسی خود متمایز کند و اقدامات قاطعی را برای طراحی قطعات اینتل از دستگاه های خود انجام می دهد. همچنین برنامه ریزی شده است که دو خط بعدی تراشه های اپل بلند پروازانه تر از انتظار برخی از ناظران صنعت برای سال آینده باشد. این شرکت گفت که انتظار دارد انتقال به دور از اینتل و سیلیکون خود را در سال 2022 به پایان برساند.

در حالی که اینتل کمتر از 10 درصد درآمد خود را از طریق اپل با تراشه های مک به دست می آورد ، اگر سازنده آیفون قادر به ارائه کامپیوترهایی با عملکرد بهتر باشد ، بقیه مشاغل رایانه ای آن ممکن است دچار آشفتگی شود. این می تواند یک تحرک را در صنعتی که مدتهاست به سرعت نوآوری اینتل وابسته است ، تسریع کند. برای اپل ، این اقدام باعث کاهش این وابستگی ، تمایز آن نسبت به سایر بازارهای رایانه ای می شود و به آن فرصتی می دهد تا به سهم کوچک ، اما در حال رشد در رایانه های شخصی اضافه کند.

تراشه های مک اپل ، مانند آیفون ، آیپد و اپل واچ ، از فناوری دارای مجوز از Arm ، شرکت طراحی تراشه هایی استفاده می کنند که نقشه های اصلی آن بیشتر صنعت موبایل و انویدیا است. اپل تراشه ها را طراحی می کند و تولید آنها را به تولید نیمه هادی تایوان (Taiwan Semiconductor Manufacturing) واگذار می کند که این امر پیشتاز تولید تراشه از اینتل است.

تراشه M1 فعلی دارای یک طراحی موبایل محور است که در چهار هسته پردازشی با کارایی بالا ساخته شده است تا وظایفی مانند ویرایش ویدئو و چهار هسته کم مصرف را تسریع کند که می توانند کارهای کمتری مانند مرور وب را مدیریت کنند.گفته میشود که اپل برای تراشه نسل بعدی خود که مدل های MacBook Pro و iMac را هدف قرار داده است ، در حال کار بر روی طرح هایی با حداکثر 16 هسته قدرت و چهار هسته کارایی است.

همچنین گفته میشود ، در حالی که این تراشه در حال توسعه است ، اپل می تواند برای اولین بار نسخه هایی را انتخاب کند که فقط هشت یا 12 هسته با کارایی بالا را فعال کند. تراشه سازان به دلیل مشکلاتی که در حین ساخت به وجود می آیند ، اغلب مجبور به ارائه برخی از مدل ها با مشخصات پایین تر از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده بود ، می شوند.

برای رایانه های رومیزی رده بالاتر ، که برای اواخر سال 2021 برنامه ریزی شده و یک Mac Pro با اندازه جدید که تا سال 2022 راه اندازی می شود ، اپل در حال آزمایش یک تراشه با 32 هسته با کارایی بالا است.

با سیستم های امروزی اینتل ، بالاترین سطح لپ تاپ های اپل حداکثر هشت هسته را ارائه می دهند ، iMac Pro پیشرفته با 18 و پرهزینه ترین ویژگی های دسکتاپ Mac Pro به اندازه یک سیستم 28 هسته ای در دسترس است. اگرچه از نظر معماری متفاوت است ، تراشه های اپل و اینتل به تقسیم بارهای کاری در کارهای کوچک و سریالی متکی هستند که چندین هسته پردازشی می توانند همزمان کار کنند.

در حالی که سیلیکون M1 با استقبال خوبی روبرو شده است ، مدل های Mac که از آن استفاده می کنند سیستم های سطح پایین اپل با حافظه کمتر و پورت کمتر هستند. این شرکت هنوز نسخه های بالاتر و مبتنی بر Intel را از برخی خطوطی که به روزرسانی M1 دریافت کرده اند ، به فروش می رساند. تراشه M1 نوعی پردازنده جدید iPad است که قرار است سال آینده در iPad Pro جدید گنجانده شود.

مهندسان اپل همچنین در حال توسعه پردازنده های گرافیکی جاه طلبانه تری هستند. پردازنده های M1 امروزی با یک موتور گرافیکی سفارشی اپل ارائه می شوند که دارای تغییرات 7 یا 8 هسته ای هستند. اپل برای لپ تاپ های سطح بالا و دسک تاپ های میان رده خود در حال آزمایش قطعات گرافیکی 16 هسته ای و 32 هسته ای است.

به گفته کارشناسان ، بعداً در سال 2021 یا بالقوه 2022 ، اپل در حال کار بر روی به روزرسانی های گرافیکی گران تر با 64 و 128 هسته اختصاصی است. این تراشه های گرافیکی چندین برابر سریعتر از ماژول های گرافیکی فعلی است که اپل از Nvidia و AMD در سخت افزار مجهز به Intel استفاده می کند.